Improliga na Slovensku

Improliga na Slovensku

Žilina

Improliga Žilina

Neprofesionálne divadelné zoskupenia a jednotlivci, ktorí improvizujú na témy od divákov.

Vylosujú sa dve témy, z ktorých si improvizátori môžu vybrať jednu, pripadne ich skombinovať do jednej scénky. Čas na prípravu je 3 min. na odohranie 3 min. Za predĺženie limitu sa strháva 1 bod. Porota je vyberaná z publika.

Trnava

Improliga Trnava

Improligu v Trnave organizuje OZ Publikum.sk. Od roku 2018 sa organizuje Improliga v novom kultúrnom centre Malý Berlín.

Na improvizátorov čakajú dve témy v každom kole. Čas na prípravu sú 2 minúty a na odohranie rovnako 2 min. Hrajú sa 4 kolá. Porota je vyberaná z publika.

Liptovský Mikuláš

Festival pantomímy PAN Improliga

Festival pantomímy a pohybových divadiel sa organizuje každý rok posledný novembrový týždeň od roku 1994. Súčasťou workshopov a hlavného večerného programu je aj Improliga. Súčastňujú sa jej účastníci festivalu a je v nej veký dôraz na techniku pohybu a pointu etudy. Prvé kolo je 3 minúty príprava a 3 minúty realizácia. Druhé kolo po 2 minúty a posledné kolo 1 minúta.

Nitra

Improliga Nitra

Vysokoškolské divadlo VYDI v rámci UKF v Nitre existuje s dvadsaťročnou tradíciou. Jeho tvorcovia väčšinou prezentujú veľmi rozmanitú podobu študentskej divadelnej tvorby: divadlo poézie, kabaret, malé javiskové formy, divadelná tvorba pre deti, autorské divadlo a tiež Improliga.

Žiar nad Hronom

Improliga Žiar nad Hronom

Komorná improliga postavená na žiakoch zo ZUŠ. Improvizácia prebieha vo viacerých kategóriách ako sú: literárna, divadelná, maliarska, hudobná, rétorická, pantomimická a žonglérska. Atmosféra je rodinná, stáva sa, že počas improvizácie pobehujú deti po javisku.

Improshow na Slovensku

3T - Tri tvorivé tvory

Tri tvorivé tvory spoločné foto

3T alebo aj “Tri Tvorivé Tvory” je divadelno – improvizačná skupina troch hercov, korými sú Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško. Vznikli v roku 2004 v Žiline, potom, čo sa k dlhšie fungujúcej dvojici Pucho + Stano pripojil tretí člen – Šoko.

Ako trojica hrávali na Improligách, kde im však nestačil krátky čas určený na scénku a tak sa zrodil nápad vytvorenia samostatnej show. Nápad sa ujal a počas 11 rokov odohrali viac ako 450 predstavení. Ich improvizácie sú tvorené vždy na mieste na základe vylosovaných tém od divákov. Tí ich v priebehu hry svojimi reakciami menia a usmerňujú dej.

Kapor na scéne

Kapor na scéne spoločná fotka

Improvizačné divadlo “Kapor na scéne” zo Žiliny funguje od r. 2009 v zložení štyroch hercov, improvizátorov a zdravotných klaunov : Lukáš Tandara,Jarka Sýkorová, Miška Pastorková a Mirek Sýkora (od r. 2014).

Títo divadelníci spolu, okrem toho, hrávajú autorské predstavenia (rozprávky) pre materské a základné školy a aktívne sa zúčastňujú súťaží v divadelnej improvizácií – Improliga.

Od roku 2009 každú turistickú sezónu účinkuje so svojimi predstaveniami na hrade Strečno a od r. 2013 (každý december) pravidelne účinkuje na umelom klzisku na Mariánskom námestí v Žiline.

PANTHOME

Panthome v uliciach

PanThome je umelecké meno pod ktorým vystupuje a tvorí spontánne pantomimické etudy na témy od divákov. Organizuje worshopy divadelnej improvizácie a pantomímy, kde učí dospelých hrať sa v imaginárnom svete a mať radosť z prítomnosti. Prekladá pesničky rôzneho druhu do pantomímy.

Vystupuje na improligách po Slovensku a vytvára instatné etudy na témy od divákov. Dáva priestor mladým umelcom prezentovať sa cez akciu Open Mic for Writers a ich tvorbu následne prekladá do pantomímy.